SORULARINIZ İÇİN BURDAYIZ +90 224 451 73 99

    F
event-details

BİREYSEL EĞİTİMLER

  • KONU : GEBE OKULU

Doğuma hazırlık eğitimi nedir?

Alanında eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından verilen, doğum sürecinin nasıl olduğundan doğumda neler yapılması gerektiğine kadar pek çok bilgiyi içeren, hamilelikte, doğumda ve lohusalıkta hayatı kolaylaştırabilecek yöntemlerin öğretildiği eğitimlere doğuma hazırlık eğitimi denir.

Doğuma hazırlık eğitimi ne kadar sürüyor?

Bazı doğuma hazırlık eğitimleri 3-4 saatlik kısa anlatımları ve sunumları içerirken bazıları da birkaç hafta boyunca sürebiliyor. Ancak uzun süren eğitimler de ardışık günlerde değil, örneğin 4 hafta boyunca her hafta sonu tüm gün katılabileceğiniz eğitimler şeklinde düzenleniyor.
 

Neden doğuma hazırlık eğitimi alınmalı?

Doğumun nasıl başladığını ve ilerlediğini, doğum sürecinde neler yapabileceğinizi ve doğumdan sonra değişen hayatınızı nasıl kolaylaştıracağınızı uzmanlar eşliğinde öğrenmek, daha pozitif bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur ve doğumunuzu da kolaylaştırır. Seçeneklerinizin farkında olmak doğumunuzla ilgili neleri isteyip istemeyeceğinizi fark etmenizi sağlar ve bu sayede daha tatmin edici bir doğum deneyimi için önceden kendinizi hazırlayabilirsiniz. Özellikle ilk doğumunuzsa, bir şekilde doğumla ilgili negatif duygulara ve düşüncelere sahipseniz, çevrenizde doğum yapan birinin hikayesine şahit olmadıysanız ya da sadece olumsuz deneyimler duyduysanız, bir doğuma hazırlık eğitimine katılmanız özellikle önerilir.

Doğuma hazırlık eğitimlerine baba adayları da katılabilir mi?

Hemen hemen bütün doğuma hazırlık eğitimlerine anne adayları partnerleriyle birlikte katılabilir. Hatta birçok eğitimde eşlerin de katılımı özellikle teşvik edilir. Anneler kadar babalar da hamilelik sürecinde çeşitli korkular ve endişeler yaşayabilirler ve bu korkuların üzerinden gelmenin en iyi yolu, bilgilenmektir. Aynı zamanda eşleriyle birlikte doğuma hazırlık eğitimlerine katılan baba adayları çocuk sahibi olmakla ilgili daha pozitif duygulara sahip olurlar ve doğumdan sonra da eşlerine daha iyi destek olabilirler.

Eğitim programında hangi başlıklar yer alıyor?

Standart bir doğuma hazırlık eğitimi temel olarak doğumun ilerleyişi, doğumda kullanılabilecek müdahaleler, doğumda ağrı ile baş etme yöntemleri, doğum sonrasında yapılabilecekler gibi açıklayıcı başlıkları içerir. Bazı eğitimlerde hamile yogası, emzirme ve bebek bakımı bilgisi, güvenli bebek taşıma ve ilkyardım gibi bazı modüller de yer alabilir. Tüm eğitim boyunca hangi konular üzerinde durulacağını önceden sorarak eğitimin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

İLETİŞİM

SORU, ÖNERİ ve BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Ad Soyad:
Telefon:
E-Mail:
Mesajiniz:

FAYDALI LİNKLER

post

SAĞLIK BAKANLIĞI

Güncel Yönetmelikler ve Duyurular

post

SOSYAL HİZMETLER

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

post

MİLLİ EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı